Ako nakupovať a zároveň chrániť svoje prostredie

Ekologicky rozmýšľam a emocionálne konám.

Ahojte, neviem ako vy, ale práve včera mi napadla jedna myšlienka.

Ekologické správanie podmienené ekologickým rozmýšľaním a cítením. Čo to je a prečo je to dôležité, kde to začína.

Myšlienka, ktorá mi napadla v momente nakupovania detského kostýmu na karneval.

Už veľmi dlhú dobu som nebola v nákupnom centre, a už veľmi dlhú dobu mi nikto nepredpisoval dôvod nákupu. Tentokrát to bol detský karneval organizovaný na pôde školy v spolupráci s materskou školou.

A každý rodič vie, že v prípade výberu karnevalového kostýmu pre deti, je potrebný kreatívny výber. Ich fantázia, čím by sa chceli prezentovať, si myslím nemá hranice. Boli by radi supermani, ale aj princezné a všelijaké vymyslené kreatúry, či už z televízie alebo z rôznych médií. Takže mi neostávalo iné, len sa vybrať do mesta a skúsiť vyriešiť situáciu čo najlepšie.

Pritom veľkom nákupnom zhone som rozmýšľala, ako najefektívnejšie vymyslieť kostým. Pritom dbať, aby oblečenie nebolo iba jednorazové, aby sa nekúpilo, a potom vyhodilo do smetí. Prečo by sme sa mali uspokojovať jednorazovými produktami, kde je tu efektívnosť, ekologické myslenie, ochrana prostredia a nakoniec svojho zdravia, svojej budúcnosti. Aj keď vieme, že nepotrebné veci môžem aj darovať, alebo použiť na inú akciu. Toto ale nemá byť faktor, ktorý ovplyvní rozhodnutie nákupu, prioritné má byť dlhodobé využitie produktu, v našom prípade oblečenia.

Malý chcel byť tento rok figúrka Luigiho z hry Super Mario Bros.

V tom momente mi napadlo, že navrhovateľ hry Mario Bros bol v prípade hry Super Mario, Luigiho a iných figúrok z Mario Bros série, inšpirovaný existujúcimi osobami a tie premietol do hry, ako je napr. taliansky inštalatér menom Mario.

Tak to skúsme teraz naopak my, premietneme figúrky Luigiho z hry Super Mario Bros do reality. Z rozprávkovej postavy spravíme zeleného inštalatéra. Vrátime sa tam, kde oni začali a využijeme každodenne používané oblečenie.

Malý Luigi môže byť od dnes každodenný hrdina, lebo jeho kostým sa dá obliecť každý deň. V prípade zmeny farby doplnku, sa môže rýchlo, bez nejakých finančných nákladov, zmeniť na inú postavičku napr. na Super Maria. Záleží len na jeho pocitoch a postojoch, ako sa chce v ten deň obliecť. Každodenná zmena v prospech seba a v prospech okolia, nezabúdajuc pritom ekologicky rozmýšlať.

A ako dopadol nakoniec náš výber? Dopadol takto.

Viacerí uvádzajú, že myslieť ekologicky, je prijatie osobnej zodpovednosti pre vytváranie podmienok udržateľnosti, skladajúcej sa z ekologického myslenia a ekologického správania.

Rizikom dnešnej doby je, že dnešný človek chce vlastniť hmotné statky, lebo mu to dodáva pocit plnohodnotnej existencie. Z toho vyplýva, že dnešný človek kupuje pre pocit, a nie preto, aby vlastnil.

Nehovorím, že netreba nakupovať.

Nehovorím ani o tom, kde treba.

Ja len prečo vôbec treba kupovať, to čo je nepotrebné?

Jednou vetou by som sa asi vyjadrila.

Prečo selektovať, to čo nepotrebujeme a rozmýšľame, kam to dáme? Prečo nerozmýšľame, keď kupujeme, že či to máme kam dať? Ináč povedané, tým, že vyhadzujeme, robíme si priestor na to, aby sme kupovali.

Máme obmedzené priestory a možnosti. Keď nemáme kam dať, vytvárame si priestor, aby sme mohli kam dávať.

A časom zistíme, že aj to sú nepotrebné veci, lebo aj tie nám zaberajú priestor, ktorý chceme nahradiť niečím novým.

Hovorí sa, že triediť nie je náročné. Náročné je kupovať tak, aby sa následne nemuselo triediť.

Všade sa píše a hovorí, že ochrana životného prostredia je v záujme celej spoločnosti, a tým pádom aj každého z nás.

Vhodné správanie voči sebe a okoliu funguje v prvom rade ako prevencia a predchádza problémom spôsobeným ľudským faktorom. Iným slovom ekologické alebo environmentálne správanie. Zodpovedný prístup k využívaniu existujúcich a obmedzených zdrojov, ktoré so sebou prinášajú udržanie zdravia a sú predpokladom zdravého a fungujúceho prostredia.

A ako v tomto procese vystupujeme my ako ľudia?

Je na každom z nás, na dennodennom rozhodovaní, ako sa dokážeme správať a svoje rozhodnutia vlastným zmýšľaním ovplyvňovať.

Voľba je v každom z nás, čo si kúpime, kde si to kúpime, a ako to domov donesieme.

Len my sa dokážeme rozhodnúť, či budeme ľahostajní, vyberieme si ľahšiu cestu, prijmeme rozhodnutia výrobcov a predajcov, ktorí sú v prvom rade orientovaní na svoj zisk, alebo sa orientujeme na momentálne nehmatateľné hodnoty, ktoré nám príroda časom vráti späť.

Či budeme ľahostajní k vlastnej zdravej budúcnosti, alebo budeme rozmýšľať v širších súvislostiach a uvedomíme si dopady nášho správania.

Pretože chrániť životné prostredie sa skutočne oplatí. Nehovorím nekupovať, ale hovorím nekupovať zbytočne zbytočné. Radšej dlhodobo využiteľné.

Zmena je v každom z nás. Prajem krásny deň každému. Na začiatku sa zamyslieť na daným rozhodnutím nie je ľahké, ale verte mi, že rozmýšľať je najťažšia činnosť na svete, a preto sa ňou zaoberá tak málo ľudí. Buďte výnimkou a prídeme na to, že nie ste sami.

Buďte vzorom, a keď ľudia uvidia pozitívnu zmenu, budú vás napodobňovať.

Pomôžete a prispejete k tom, že bude vždy viac správnych rozhodnutí v prospech seba a iných, nezabúdajúc na našu planétu a prírodu v jednom. Zmena je v nás a zmena sme my.

,,Inteligencia je schopnosť akceptovať vlastné prostredie”. William Faulkner

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.