Minimalizmus oživenie vnútorného pokoja

Ahojte, veľmi dlho som nepísala.

Neviem ani prečo, niekedy ten čas tak beží, že si neuvedomíme ani to, že sme už mimo toho, kde sme chceli byť. Zistíme, že mesiace sú za nami.

Pritom každým dňom zažijeme mnoho nových zaujímavých vecí a príbehov.

Dnes by som sa venovala minimalizmu.

Prečo je to štýl, ktorý ma zaujal, a prečo je to spôsob, akým chcem a snažím sa žiť.

Minimalizmus samotné slovo nesie v sebe minimum.

Vždy sa hovorilo že v jednoduchosti je krása, ale či to niekto aj tak pochopil, žiť život v jednoduchosti, aby ho mal krásny.

Neviem. Svet nám ukazuje práve opak.

Veľa ľudí pochopilo jednoduchosť v obliekaní, v prezentácii, v marketingu alebo ináč, ale žiť život v tejto myšlienka podľa mňa málo ľudí.

Sme deti rôznych kultúr a zmeny v našom živote boli podmienené samotnými kultúrami, ktorého súčasťou sme. Som rada, že žijem v multikultúrnom prostredí, kde dokážem vidieť a prehodnotiť, čo sa mi páči a čo nie a spoznávam rôznosť samotných kultúr ich odlišnosť.

Keď sa pozriem spätne a zamyslím sa nad minimalizmom v minulosti, tak ho tam vidím. Bolo to vtedy dané samotnou kultúrou a vďaka aj časom, povojnovej situácii. Ľudia nemali veľa a čo mali, to sa im niekedy zmestilo do jedného kufra.

Poznali hodnotu a vedeli, že netreba k životu veľa, poznali, že čas im to dokáže v priebehu sekundy zmeniť, žili v obave, že nevedia či zajtra prežijú. Niektorí sa museli niekedy veľmi rýchlo dokázať rozhodnúť a niekedy museli zanechať to čo mali.

Keď menili miesto, mohli si zobraž možno iba toľko, koľko sa im zmestilo do ruky poprípade do jedného kufra.

Dnes v čase blahobytu, konzumu, ľudia kupujú a kupujú, čím viac tým lepšie. Dnes by sa to nezmestilo ani do jedného auta, keby sa mali ľudia niekam inam presunúť.

A pohŕdajúc, pozerajúc sa do minulosti to niektorí ohodnotia: ach tí úbohí, vtedy si to ani nemohli kúpiť. Popritom, keď sa zamyslíme, aké to mali v podstate dobré a výhodné.

Prečo sa obklopujeme vecami? Prečo potrebujeme cítiť tlak. Prečo musíme byť otrokmi našich vecí? Keď môžeme byť slobodní. Hľadáme alibi, prečo ešte viac pracovať, alebo prečo máme toho toľko veľa. Pre koho to kupujeme, pre seba alebo pre iných.

Potrebujeme sa udusiť množstvom vecí a nevedieť sa nadýchnuť.

Vždy najväčšia zmena je najväčšia bolesť. Lebo odovzdávame zo svojho presvedčeného ,,ja“ niečo, v čom sme boli roky presvedčení a nebodaj sme na tom aj pracovali, aby to tak bolo a teraz to máme zmeniť?!

Vrátim sa k dýchaniu.

Z vlastného príkladu. Pendlujem a som vždy na ceste. Prvé roky som mala pred sebou obraz, vytvorený inými. Obraz žien, ktoré v živote ukazovali, že sú úspešné, mali plní kufre množstvo designových vecí a vždy nakupovali, čo sa im páčilo a po čom len vrhli prstom. Bola to pravda? Neviem, ale jedno viem.

Obraz iných nie je naším obrazom. Každý z nás potrebuje žiť ten svoj vlastný, vnútorný, ktorý mu povie niekedy aj stop, teraz stačí. Medzi tým pendlovaním a neustálym nosením vecí, kufrov nepotrebného som zistila, že len presúvam nepotrebné z jedného miesta na druhé. Myslela som si, že všetko potrebujem a zistila som, že pritom nepotrebujem nič. Chcela som predísť riziku, čo keď tak budem potrebovať atď. Hlúposť. Hodiny strávené s ničím, skladanie, zabaľovanie, vybaľovanie, pranie, žehlenie ničoho a pre nič, nepotrebné úkony.

Prišla som na to, čím menej, tým ľahšie tým disponujem, čím menej, tým kvalitnejšie a čím menej, tým priestrannejšie a viacej miesta mám pre seba a pre svoje ,,ja“.

Ak začneme žiť životný štýl minimalizmu, získame neskutočne veľa. Najprv čas, s ktorým sa treba naučiť narábať, lebo zrazu tie nepotrebné úkony zmiznú. Získame prehľad nad vecami a nad sebou. Zrazu sa nájdeme v strede miestnosti, zrazu cítime vzduch okolo nás a vidíme priestorovo okolo seba viac. Zrazu získame miesto, zrazu spoznávame pocit voľnosti.

Vďaka čomu zrazu, menej upratujeme, menej sa venujeme veciam, ktoré sme pred tým robili, zrazu nákupná taška nie je až taká ťažká, zrazu sme nemuseli peniaze vyberať z bankomatu. Zrazu je svet iný, zrazu je svet krajší.

Prvé kroky podniknutia minimalizmu môžeme spraviť napr. v kuchyni, v spálni, v detskej izbe, na pracovnom stole,  v kúpeľni a možno aj v pivnici.

Minimalizmus je aj základ šťastného a zdravého života.

Prečo?

Zoberme si príklad, vždy sa hovorí o tom, dostať veci, okolie, vzťahy a hlavne seba, svoje ,,ja“ do rovnováhy.

Ale to platí potom naozaj všade.

V zdraví, v práci, v rodine, vo vzťahoch, jednoducho všade.

Princíp rovnováhy je nevyhnutným predpokladom trvalého, pevného zdravia a plodnosti.

Lebo ak sa z tej rovnováhy človek ocitne v nerovnováhe, prichádza stav choroby.

A takto je to aj s nami.

Dnešná doba nie je len charakterizovaná prebytkom kalórií, ale prebytkom všetkého a nedostatku najpodstatnejšieho. Zdrojov potrebných na vytvorenie nami potrebného.

Chceš žiť zdravo, bezproblémovo, vyrovnane, spokojne, šťastne a sme predsa v nerovnováhe. Kupujeme zbytočné, obklopujeme sa problémami, aby sme dokázali, akí sme my bojovníci, hrdinovia, poprípade priebojníci, inovátori, silní a atď.

Minimalizmus je v prvom rade zrieknutie sa a získanie miesta pre podstatné.

Stala som sa minimalistickou a každý deň sa zrieknem nepotrebného, aby som sa dokázala zamerať na to, čo je skutočne dôležité v mojom živote.

Jedným z mojich cieľov je realizovať a vytvoriť si svoj čas, realizovať svoje sny a dať niečo späť ľuďom, na ktorých mi záleží. Žiť život a svoj sen.

Keď máš minimalizmus doma, máš ho všade, lebo je to životný štýl, ktorého si súčasťou.

Si profesionál, nakoľko máš všetko precízne premyslené. Stráca sa chaos a stráca sa nadbytok. Všetko má svoje miesto a všetko má svoju funkčnosť.

Minimalista žije zdravo, má viacej energie. Nemá zbytočný stres, neplytvá potravinami, má viacej peňazí, nemá zbytočné úvery, má viacej času na seba a na iných, nie je otrokom zbytočného upratovania a neničí životné prostredie zbytočným praním, podporou výroby a našla by som veľa iných argumentov, ale tie si ponechám na najbližšie.

Som nesmierne rada, že populizmus minimalizmu narastá aj u nás.

Žiť zdravo, bez zbytočného rizika a zbytočných problémov, v prospech seba a svojho okolia.

A viete, že najviac minimalizmu nájdeme v samom sebe.

Príklad a porovnanie:

Hovorí sa, všetko čo máš v hlave ti nikto nezoberie. Takže najväčšie bohatsvo je v tebe, nosíme ho so sebou. Opak toho by bolo, vláčili by sme všetky knihy a vedomosti na papieri so sebou, aby sme svetu ukázali k čomu všetkému sa rozumieme a čo všetko chápeme a nebodaj vieme.

Ďalšie porovnanie. Nič v živote nevlastníme iba seba a svoje ,,ja”, svoje telo. Ostatné okolo, je len v živote zapožičané poprípadne iba prenajaté t.j. platíme za to. Takže minimalizmus spočíva v tom, že neplaťme za zbytočné, však najväčšia hodnota je vo vás a ste to vlastne vy sami.

Minimalizmus je zrodený. Ste to v celosti vy a je len na vás čomu dáte prioritu a hodnotu, tomu čo je okolo, alebo to čo máte v sebe.

Najviac môžete ukryť v sebe, najviac získať pre seba a najviac niesť v sebe.

Ja som idealista, minimalista, environmentalista. Lepšie povedané, pracujem na tom.

Rozhodla som sa povedať tomuto matrixu života radšej nie a vymeniť písmenko M za m ako minimalizmus.

Minimalizmus nie je ,,ein muss”, ale je to možno cesta pre zdravší, spokojnejší život, je to životný štýl. Minimalizmus je sloboda. Minimalizmus je rozhodnutie a krása.

Daruje ti voľnosť a silu napredovať za svojim cieľom.

A čo je najdôležitejšie, že minimalizmus je maximalizmus. Hľadanie a nájdenie svojho skutočného ,,ja“ v spokojnej a vyrovnanej podobe.

Minimalizmus je aj najväčší dar. Netreba iným darovať predmety a veci, najvačší dar nosíte v sebe a najväčší dar ste vy.

Vy ste ten, kto im darujete svoj čas, to svoje ,,ja”, svoje myšlienky, všetko čo nosíte v sebe a nie napr. to čo máte vo svojej skrini.

Podávajte informácie ďalej, podeľte sa a darujte svoje vedomosti, svoje pocity …

To je to čo po vás ostane, minimalizmus, jeho krása a hodnota, kúsok zo sveta t.j. kúsok aj z vás.

Minimalizmus verzus maximalizmus verzus rovnováha verzus vedomé rozmýšlanie, vedomé správanie, vedomé konanie. Erika Jung

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.