Deti, moderná doba a skrytá agresia

Včera, keď sme sa vrátili zo školy, sa mi malý zveril, že jeden z jeho spolužiakov mu len tak z ničoho nič vylepil jednu facku.

Sám nechápal, prečo. Hovorí, že niektorým sa nepáči, že je taký dobrý v učení. Nepáči sa im ani to, že sa nedá vyprovokovať. Nepáči sa im, že sa s nimi nebije.

A zároveň ma žiada, aby som vysvetlila rodičom týchto detí, aby sa nehrali toľko na tabletoch doma a telefónoch a nepozerali youtuberov, lebo svoju agresiu si vybijú potom v škole a jemu sa to nepáči. Hovorí, že pritom sú to zlaté deti a veľká škoda, že sa spolu nevedia hrať, lebo sú také agresívne. Rozoznal a vidí, ako vplýva moderná doba na vývin a správanie svojich rovesníkov. Počuje a vníma a musím povedať, má 8 rokov.

Ja mu na to hovorím, že to nie je v mojich silách povedať takéto niečo rodičom, aj keby som chcela, oni by to asi neprijali a brali by to ako kritiku, a asi by nepochopili, aký je tvoj cieľ, a čo s tým chceš dosiahnuť. Musela by som im povedať, že ty tie deti máš rád a chceš sa s nimi hrať, ale oni sa správajú ako tí youtuberi a tebe to vadí, lebo sú potom agresívni a tebe ubližujú.

A on na to.

Tak ich treba poslať športovať, tak ako športujem ja, hovorí cestou domov.

Milujem šport a je to pravý opak ničnerobenia na internete, povedz im to. Takto im to treba povedať, hovorí mi. Neuveriteľné, ako deti všetko vnímajú a dospelí si myslia, že všetko vedia.

Milujem ho a verím, že mu tieto hodnoty zostanú, je pre mňa veľmi cenný a hlavne sa ním nechávam inšpirovať. Počúvam ho a sledujem myšlienky, ktoré sa snažím aj podávať iným. Touto malou čistou dušou. Deti, ktoré ešte nestratili hodnoty, sú v nich, a ktoré si myslím treba podporovať. Myslím si, že keby sme ich počúvali mali by sme menej problémov. Zaujímavé a jednoduché riešenia majú. To len my dospelí ich komplikujeme niekedy.

Naozaj skúste vyriešiť problém tak, ako to úprimne dieťa chce, aby ste vyriešili. Napríklad vzácne je, keď si dieťa praje, aby rodičia sa nehádali. Ako preukazuje lásku viacerým osobám naraz, otcovi, matke, súrodencom a iným rodinným príslušníkom. Ako miluje prírodu a zvieratá. Nemá rád hádky a konflikty..

Ja som mu po rozhovore povedala.

Buď vzorom ty, ukáž im, že vďaka športu sa stráca agresia, a že vďaka športu sa dokážeš sústrediť a dosahovať výsledky. Ukáž, že agresivita v škole ani doma nemá čo hľadať, aj keď si chlap, nepotrebuješ sa biť. Tvoja vyrovnanosť je silnejšia ako hociktorí úder.

Tvoje „ja“ bude múdre, vzdelané a zdravé.

Tvoje myšlienky čisté a jedinečné. Ty budeš šťastný, lebo ty to tak chceš. Ty sa nenecháš zlom ovplyvniť a prejavíš svoj pocit, aby vedeli, že to, čo robia, nie je správne. Ďakujem, že ťa mám, si môj najväčší poklad a pomáhaš mi veľmi.

Kde sú hodnoty, ktoré preferujeme.

Riešenie je v nás, nestrácajme sa, nestrácajme kontrolu a nestraťme samých seba.

Nezabúdajme, že aj my sme boli deti, a že vtedy sme vedeli, čo je pre nás dobré a čo zlé. Počúvajme ich a podporujme, aby sa nestratili.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.